Tel.: 381 215 061
Mob.: 728 105 736

zahradasrub@seznam.cz

Otevírací hodiny
Po - Ne: 9:00 - 17:00

V současné době nabízíme široký sortiment balkonových květin a letniček od českých pěstitelů pro výsadbu do truhlíků, závěsných košů i na záhony.

balkonové květiny

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit výsadbu do samozavlažovacích nádob, jejichž výhodou je optimální vlhkost substrátu regulovaná samotnou rostlinou bez rizika přelití, navíc je zde prostor pro malou zásobu vody pro méně častou potřebu zálivky. Pro pěstování je také velmi důležitý kvalitní substrát, zásobní hnojení živinami a v období intenzivního růstu je také důležité používat dostatečné hnojení během vegetace pro dobrý růst a kvetení.

Vámi vybrané květiny v malém množství nasázíme do truhlíků a mís včetně pozvolna se uvolňujícího hnojiva na počkání. Větší množství provádíme do druhého dne. Nádoby (truhlíky, květináče, mísy, hnojiva …) je možno koupit v našem zahradnictví, ale samozřejmě sázíme i do vámi přivezených nádob. Rádi poradíme s vhodným výběrem rostlin pro vaše okna balkóny nebo terasy.

Stále větší oblibu získávají výsadby kombinované z více barev a druhů rostlin, které svojí pestrostí a rozmanitostí upoutávají své okolí. V našem zahradnictví si vybere každý z nabízených více než dvaceti druhů rostlin ať kvetoucích nebo pouze stálezelených, které vhodně doplňují kvetoucí rostliny a podtrhují jejich krásu.

Nejvíce žádané a vysazované jsou pelargónie nebo-li muškáty, které zdobí truhlíky umístěné na okenních parapetech. Pelargónie mají obrovskou výhodu v tom, že i jeden truhlík osazený těmito rostlinami dokáže zkrášlit celý dům. Díky nenáročnosti na pěstování i na místo mohou pelargónie pěstovat opravdu všichni. Výběr je obrovský.

Pelargónie vzpřímené – Pelargonie zonale

Jak již samotný název skupiny napovídá, rostou tyto pelargónie vzpřímeně. Listy jsou jemně obrvené, na čepeli listu je tmavší pásek. Vzpřímené pelargónie dorůstají do výšky cca 30 – 60 cm.
Vzpřímené pelargónie se pěstují cca 2 – 3 roky, poté se přistupuje k obnově rostliny za pomocí řízků. Důvodem je poměrně rychlé dřevnatění stonků a následná nevzhlednost samotných rostlin.
Vzpřímené pelargónie se mohou pěstovat v truhlících na okenních parapetech i ve větších nádobách a květináčích. Barva květů vzpřímených pelargónií bývá nejčastěji červená, růžová, fialová a bílá.

 

Květy pelargonií mohou mít různé barvy, velmi častý je červený odstín. záhradníctvo GREEN Pelargonium zonale ´CALAIS´ - LUMIGREEN.sk - Váš obľúbený internetový obchod s rastlinami   muškáty-pelargonie-zonale-Salmon Princess.jpg :: Muškáty Mrs Pollock  Pelargónia vzpriamená ´FLOWER FAIRY´® ´WHITE SPLASH´

 

 

Převislé pelargónie – Pelargonium peltatum

Převislé pelargónie mají převislé stonky, jejich listy jsou hladké a mírně laločnaté. Převisy některých odrůd pelargóií mohou být dlouhé i metr. Převislé pelargónie se s oblibou vysazují do truhlíků na okenních parapetech i na různých zídkách. Nabízíme s květy jednoduchými, ale větší poptávka je po plnokvětých, které jsou i dvoubarevné a různé barevné kombinace. Rostou středně rychle a kvetou od poloviny května do zámrazu. Květy nevýrazně voní. Vhodné je jejich pěstování balkonové květiny

 do 2-3 let, pak zdřevnatí a obtížněji vytváří čerstvé výhony, takže v dolní části jsou bezlisté, proto není vhodné nechat je více než dvakrát přezimovat. V druhém roce odebereme řízky pro další rok. V létě potřebují pravidelnou a vydanou zálivku. Všechny typy pelargonií potřebují dostatek světla a čerstvého vzduchu a také živinami bohatou zeminu. Převislé pelargónie nebudou bránit výhledu z okna, a přesto bude pohled na vaše okna okouzlující.

Muškát převislý Summer Showers - směs barev - pelargonium peltatum - prodej semen pelargonií - 5 ks  Pelargonie převislé - Pelargonium peltatum  Pelargonium peltatum 'Mexica Ruby'  Pelargonium peltatum Pelargonium peltatum 'Blizzard White'  Květinové truhlíky - Pelargonium peltatum

Anglické pelargónie

Anglické pelargónie, známé i pod názvem královské, se od předchozích dvou skupin liší svým květem. Květy jsou oproti klasickým vzpřímeným pelargóniím mnohem větší a barevně nápadnější. Typická je výrazná skvrna uvnitř květu. Anglické pelargónie jsou mírně choulostivější a vyžadují trochu zkušeností s pěstováním pelargónií. Rostou poměrně pomalu, proto se obnova rostlin pomocí řízků provádí až po více letech.

Zahradnictví pod hraden Ústí nad Labem - Střekov | EZS spol. s r.o.  anglické-pelargonie-pac Angeleyes Light.jpg :: Muškáty  pelargonie - anglické muškáty, pelargonium grandiflorum, růžový - Květiny na dobírku

 

Voňavé pelargónie

Svou vůní okouzlí pěstitele rostliny ze skupiny voňavých pelargónií. Nejčastěji tyto pelargónie voní po citrónech. Pěstování je náročnější, ale s trochou zkušeností je možné si vypěstovat krásné voňavé pelargónie. Voňavé pelargónie se pěstují v interiérech, na zimu je nutné jim dopřát chladnější stanoviště, kde si budou moci odpočinout.

Jako trvalky se pěstují většinou pouze vzácnější druhy pelargonií.

 

Pelargónie potřebují k bujnému růstu dostatečně světlé stanoviště, nevadí jim ani přímé slunce. Se vzrůstajícím množstvím dopadajících paprsků je třeba zvýšit i množství vody a v horkých dnech zalévat téměř denně. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky, které zabraňují přeschnutí substrátu. Bujný růst a bohatou násadu květů je nutné podpořit pravidelným hnojením a nebo při výsadbě použít hnojiva s postupným uvolňováním živin po dobu 6-ti měsíců.

Ze škůdců pelargónie i ostatní balkonové rostliny nejčastěji napadají mšice, molice a svilušky, na které je možno zakoupit účinné postřiky. Přemokření může vést k rozvoji plísňových chorob, které se dají také potlačit včasným postřikem.

 

Surfinie – Surfinie

Surfinie je převislá, bohatě kvetoucí rostlina, rozrůstající se do délky i šířky. Při správném pěstování kvete opravdu tolik, že pokud budete chtít odstraňovat její odkvetlé květ, což není nutností, zabere vám to dost času. Květ surfinie se podobá trumpetě a můžete ho vidět v mnoha barvách od bílé, růžové, červené až po fialovou.

Surfinie je potřeba pěstovat v truhlících či v závěsných květináčích, musí mít dostatečné místo pro své rozrůstání, protože v letním období jejich výhonky dosahují délky i více než 1 metr. Dost často se stává, že jsou tyto rostliny tak bohaté a těžké, že pokud nemáte truhlíky pořádně uchycené, najdete je brzy na zemi. Surfinie mají rády hodně světla, proto je nezbytné umístit je na slunné místo. Co surfinie ale na rozdíl od muškátu nemají rády, jsou silné deště a vítr. Jejich výhonky jsou totiž mnohem křehčí a větší vítr je brzy poláme, déšť pak lehce poničí jemné květy. Pokud ale přeci jen k takové „nehodě“ dojede, rostlina vám neodumře, poroste dál. Zeminu používáme stejnou jako u muškátů – dobře propustnou a bohatou na živiny.

Při správné péči dokáže vytvořit fantastické květinové vodopády. Tyto vodopády květů surfínií nikdy nezklamou a v kombinaci s ostatními druhy bude jejich krása ještě zajímavější. 

Surfinie – Príma receptář.cz  Převislé balkonové rostliny, letničky, muškáty, surfinie | Zahradnictví Kývala  Petúnie vzpřímené, převislé i zakrslé | Zahrádkářův rok

 

Vitálka – Sanvitalie procumbens

Vitálka, nazývaná také Aztécké zlato, je nízká letnička, která dokáže díky svým barevným květům rozzářit každou nádobu či truhlík. Neroste příliš do výšky, za to se ale nádherně rozrůstá do šířky.
Hustě větvené stonky jsou jemně plstnaté. Listy jsou drobné, vejčité a společně s květy, které mohou připomínat kvítky slunečnice, tvoří bohaté polštáře, které půvabně přepadávají přes nádobu. Květy jsou samočisticí. To znamená, že se nemusí po odkvětu zbavovat suchých květů. Korunní plátky po odkvětu neopadávají, ale na květu zaschnou a nedrobí díky tomu na balkon. Velmi atraktivně vypadají v okenních truhlíkách nebo závěsných nádobách. Kromě toho tato letnička vynikne i v letničkovém či trvalkovém záhoně. Přelití nebo opomenutá zálivka rostlině nevadí – jak už sám název napovídá, je to přece "Vitálka". 

Rostlina není náročná, daří se jí v suchém i vlhkém létě. Je to jednoletá rostlina, která se po odkvětu likviduje. Miluje teplé a slunné stanoviště a není náchylná na škůdce, ale je citlivá na ranní mrazíky ať na jaře nebo i na podzim.

vitalka.jpg Sanvitálie Picadoro 'Compact Yellow'

 

 

Popenec břečťanolistý – Glechoma hederacea

Popenec je u nás pěstován jako převislá balkonová nebo půdokryvná záhonová rostlina. Původní druhy se používaly dříve jako léčivky. Je okrasný zejména svým panašovaným listem, který výrazně vyniká v kombinaci s tmavými odstíny barev. Výhony mohou dosahovat délky i přes 1 metr. Dobře se hodí jako výplňová rostlina do smíšených výsadeb. Má rád slunné nebo polostinné stanoviště, spíše propustné půdy, mírnou zálivku. Má zánětlivé účinky, používá se při problémech s trávením, látkové výměně, detoxikuje játra a rozpouští hleny.

 

záhradníctvo GREEN popenec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

 

Molioce – Plectranthus coleoides

Jednoletá rostlina okrasná zejména svým panašovaným listem. Má mohutný převislý růst a je velmi vhodná jako výplňová rostlina do smíšených výsadeb. Její převisy mohou dosahovat délky až 2 metrů. Voní po kadidle.

Rostlina je pěstebně nenáročná. V průběhu vegetace pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme. Pokud chceme docílit pěkně hustých převisů, je dobré rostliny pravidelně zaštipovat hlavně v období po výsadbě, aby se vytvořil bohatý porost. Vyžadují vlhčí zeminu, pravidelné přihnojování a slunné nebo polostinné stanoviště. Tato rostlina má mnoho barevných variant.

 

Plectranthus.jpg :: Zahradní centrum Annuals - Maryland Flower and Foliage Company Black Swedish Ivy

 

Rýmovník – Plectranthus argentatus

Je to jedlá léčivá bylinka a její tlusté listy můžete začerstva použít k přípravě čaje, který pomáhá nejen na nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení, ba dokonce prý působí i proti parazitům ve střevech.

Rýmovník má rozsáhlé použití i v kuchyni. V podstatě, kam se hodí šalvěj, můžete dát i tyto chlupaté tlusté aromatické listy. Těžká masa, pečené hovězí nebo jehněčí nebo do marinád ke grilovaným masům. Výborná je tato bylinka zejména ke zvěřině nebo k přípravě pikantních paštik.

Dobře roste tam, kde je dostatek světla, snese i sluneční svit, ale s mírným zastíněním. Na úplnou jižní sluneční výheň ho nedávejte. V pokojových podmínkách snáší všechna umístění, ideální je však východní nebo západní okno, kam část dne svítí sluníčko. Jeho vůně je velmi zvláštní, jako směs kafru, meduňky a mentolu.

ZAJÍMAVOST: Pokud se budete pokoušet usušit listy rýmovníku, asi se pěkně u sušáku zapotíte. Velice dlouho zůstávají svěží a šťavnaté, jsou téměř nesušitelné!

http://prima-receptar.cz/wp-content/uploads/2014/09/rymovnik.jpg rýmovnik pomáhá při rýmě, ale i dalších nemocech

 

Vrbina – Lysimachia nummularia

Vrbina penízková je plazivá rostlina, která vytváří husté sytě zelené koberce. V létě jsou tyto zelené koberce pokryty sytě žlutými květy. Můžete ji použít i k osázení vodních ploch, kde se bude rozšiřovat obzvláště rychle. Na suchých stanovištích a v truhlících se bude rozrůstat méně. Je dekorativní především svými krásnými květy, které se objevují od dubna až do srpna. Květy skvěle kontrastují k okrouhlým listům velikosti mince – odtud i její název penízková. Má ráda polostín i snese stín.

 

Vrbina penízkovitá - Lysimachia nummulariifoila   Lysimachia nummularia

 

Bakopa -Bacopa,Sutera

Tato zářívá Bakopa patří mezi letničku, která nejlépe vynikne v závěsné nádobě, košíku nebo truhlíku. Na dlouhých převislých stoncích nese drobné vejčité jemně zubovité listy, jež jsou světle zelené. Stonky jsou listy posety tak, že vytváří hustý zelený koberec posetý něžnými hvězdicovitými květy vyrůstajícími z listového paždí. Drobné květy samy opadávají, takže se vlastně rostlina sama čistí a odkvetlé květy nemusíme obírat. V létě přihnojujeme hnojivem bohaté na železo, které prospívá na bohatém kvetení. Rostlina miluje slunné stanoviště, ale snáší i polostín, půdu má ráda propustnou. Za vlhkého počasí se může objevit plíseň šedá a naopak za příliš teplého počasí svilušky. sutera-bacopa.jpg  BAKOPA (SUTERA DIFFUSUS) MIX

 

Vějířovka – Scavola aemula

Neobvyklá vějířovka je mezi lidmi stále více a více oblíbená balkonová rostlina. Důvody jsou prosté – díky jejím dužnatým listům, které zadržují vláhu, může celá rostlina dobře přečkat i krátké období bez zálivky a její kořenový bal vyschne bez následků. A druhým důvodem je, že je tato rostlina samočistící – to znamená, že odkvetlé květy se nemusejí odstraňovat. Netradiční květy mají pět korunních plátků uspořádaných do "vějířku" na jedné straně květu. Od toho odvozený název Vějířovka. V truhlíku jsou nejhezčí kombinace s bílými, žlutými i fialovými letničkami.

Vějířovka není náročná ani na zálivku, stačí ji zalévat jenom středně, nejlépe měkkou nebo alespoň odstátou vodou, nesnáší dlouhodobé přemokření kořenů.


Vějířovka růžová (4) | Sieberz s.r.o. vejirovka.jpg Vějířovka modrá (4) | Sieberz s.r.o.

 

Lobelka drobná – Lobelia erinus

Lobelka drobná je rostlinou tvořící bohatý keřík dorůstající cca 10 – 15 cm. Listy jsou drobné, podlouhlého tvaru. Lobelky kvetou velkým množstvím menších květů různých barev. Nejčastější je modrá barva, některé odrůdy kvetou fialově a bíle. Každý květ se skládá ze tří korunních lístků. Skupina plně rozkvetlých lobelek vytvoří nádherný barevný koberec. Převislou formou lobelky drobné jsou lobelky nesoucí označení "Pendula". Tyto lobelky nejlépe vyniknou v závěsných nádobách v nichž utvoří dlouhý závěs ozdobený velkým množstvím drobných kvítků.

Lobelka drobná převislá je vhodná k pěstování v závěsných truhlících, vytvoří v nich bohaté závěsy květů. Závěsné nádoby jsou okouzlující, když hýří různými barvami drobných květů. Právě to si můžete dopřát díky vybrané kombinaci různě kvetoucích lobelek lobelka převislá "Mix".

Lobelkám drobným vyhovují slunné i polostinné stanoviště s dostatečným přísunem vzduchu. Ideální je pěstování v humózní půdě s dostatkem živin. Nezbytná je pravidelná zálivka, která se v době kvetení kombinuje s přihnojováním.

 

Lobelky – záplava barev a květů  Mohou se vysévat od ledna do března do výsevního zařízení (např. minipařeniště). Lobelka previsnutá ´WFL® PURPLE STAR´

 

Begónie – Begonia

Různé skupiny begónií mají různé požadavky, ale většina druhů pochází z tropických oblastí, a proto vyžadují vyšší teploty. Rostou jako lesní podrost a proto vyžadují světlý stín, několik druhů toleruje i plné slunce (výsluní), zvláště v teplejším podnebí. Obecně lze říci, že begonie vyžadují propustný humózní substrát, který není zamokřený, ani nezůstává zcela suchý.

Vzpřímené begonie se podle velikosti květů dělí na odrůdy velkokvěté (Begonia tuberhybrida gigantea), se středně velkými květy (Begonia tuberhybrida floribunda) a drobnokvěté (Begonia tuberhybrida multiflora).

Kromě nich existují ještě další podskupiny hlíznatých begonií: s plnými či jednoduchými květy, jedno- i vícebarevné, s okraji třepenitými nebo zkadeřenými. Oblíbené jsou i převislé begonie (Begonia tuberhybrida pendula), vhodné hlavně do závěsných nádob.

V chladném počasí nenechávejte v květináčích vodu, vylijte ji a zalévejte raději vrchem, aby rostliny nezačaly podehnívat od kořenů.

 

Begonia boliviensis Copacabana F1 Sezóna begónií trvá po celý rok | Magazín zahrada Kvetina Vosk Begónie (Begonia semperflorens cultorum) fotografie, charakteristiky a výsadba, že a rastúce. farba kvetov

 

Stále plodící jahody do truhlíků a závěsných nádob

Na balkon nebo terasu nemusí nutně patřit jen okrasné květiny. Do truhlíků si můžete vysadit nejen balkonové květiny nebo bylinky, ale také jahody. Pěstování jahod v truhlíku není vůbec složité, a pokud zvolíme tu správnou odrůdu, bude to pravděpodobně jednodušší než pěstování některých druhů květin. Dekorativní mohou být tyto truhlíky svými plody, protože květy jahod ( obvykle žlutý střed s bílými nebo růžovými okvětními lístky) je celkem nevýrazný, a v záplavě zelených listů zaniká. Za teplých letních dnech jahody spotřebují mnoho vody. Zálivku u jahod provádíme vždy buď do misky, nebo opatrně na půdu do truhlíku, ne na list. Pokud máme květinové truhlíky s miskou, je to pro jejich pěstování ideální. Velká plocha listoví jahod i tvorba plodů kladou na zálivku vysoké nároky, a jelikož je v nádobě množství vody omezené ( na rozdíl do záhonu a volné půdy) a na balkoně jsou jahody často kryty před deštěm a raní rosou, zálivku pravidelně opakujeme podle potřeby.

  Fragaria Stáleplodící převislé jahody do truhlíků a závěsných nádob

Roubované okurky

Už jste vyzkoušeli roubovanou zeleninu? Rostliny rostou výrazně rychleji a lépe ve sklenících i ve volné půdě nebo v nádobách. Okurky hadovky nebo svačinky se přednostně roubují na rezistentní podnož dýně, aby se zabránilo pravému padlí, které se často vyskytuje ve sklenících a bez chemického postřiku se často nedá potlačit.

Hlavním důvodem roubování je ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Podnož vytváří mohutnější kořenový systém. Robustní kořeny pak pronikají hlouběji do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny ve srovnání s kořenovým systémem neroubované rostliny. Proto roubované rostliny rostou bujněji, jsou méně poškozovány nižšími teplotami a nepolevují v růstu ani při zhoršeném počasí. Navíc jsou méně náchylné na plíseň.

Celý obchod | Lebiš - Zahradnictví Boskovice Roubovaný okurek Osivo, cibulky

 

Sadba zeleniny

 V současné době již nabízíme sadbu salátu, kedluben, květáku, rajčat, paprik a dále budou následovat po třech zmrzlých mužích i ostatní druhy zeleninové sadby i květinové, která se bude moci vysazovat přímo na venkovní záhony.

Sadba zeleniny | Zahradnictví Dvořák Teplice sadba paprik 28.4.2013 Sadba zeleniny - jak vybrat správnou odrůdu

Sadba zeleniny Sadba zeleniny | Farma Zemanovi Sadba zeleniny | Farma Zemanovi

 

Cuketa  Sadba salátu  MAJORÁNKA ( Origanum majorana)

 

Bylinky a koření

Přijďte si k nám vybrat bylinky a zelené koření. Ten, kdo jednou zkusil vařit z čerstvých bylinek, dozajista se již nechce vracet k sušenému "senu" z obchodů. Přesvědčíte se, že Vám bylinky budou ladit nejen chuťovým buňkám, ale také oku. Můžete si u nás vybrat jak již osázený bylinkový truhlík či mísu, ale také Vám namícháme / nasázíme vhodnou bylinkovou sestavu přímo pro Vaše potřeby do vlastních přinesených nádob.

·         V sortimentu nabízíme mátu – 6 odrůd i máta na mojito, oregano, šalvěj, bazalku, meduňku, tymián, mateřídoušku, pažitku, petržel kadeřavou, rozmarýn, libeček, rebarboru, nepravý žen-šen a další.

Bylinky na pěstebním stole Zahradnictví Suchanová - Sadba zeleniny